Beko Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılmalı ?

Buzdolapları bir evin en önemli eşyaları arasında bulunmaktadır. Bilindiği üzere ev eşyaları alınırken ilk olarak sıraya yazılanlar arasında buzdolabı bulunmaktadır. Haliyle buzdolabının bozulması da ciddi sorunlara gebe olmasına anlamına gelmektedir. Bu yüzden düzenli olarak buzdolabının bakımları yapılmalıdır. Elektronik cihazlar genellikle düzenli olarak bakımlarının yapılması halinde bozulmamaktadır. Ancak çok aksi durumlarda bozulma sorunları da yine ortaya çıkabilmektedir. En çok yaşanılan sorunlar arasında ise Beko buzdolabı soğutmuyor yer almaktadır. Zaman zaman buzdolapları hiç çalışmamakta ya da çalışmasına rağmen iyi soğutmamaktadır. Bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Buzdolabı Neden İyi Soğutmaz?
Buzdolabının soğutma konusunda birkaç nedenle ortaya çıkabilmektedir. Buzdolabının neden iyi soğutmayacağına gelecek olursak; motor hatası, kompresör hatası, soğukluk ayarı sorunu, fan sorunu ya da kapaktaki bir sorun olabilmektedir.

-En basit ve en çok yaşanılan sorunlar arasında kapak yer almaktadır. Bilindiği üzere kapakta bir lastik bulunmaktadır. Bu da havanın dışarıya çıkmasını engeller ve buzdolabının soğumasında önemli bir etkendir. Bu lastik zamanda aşınmakta, yırtılmakta ya da hava almaktadır. Bu durumda ise dolabınız yeteri kadar soğutmayacaktır. İlk olarak buzdolabı kapak kısmını kontrol etmelisiniz.

-İkinci sorun ise buzdolabının içerisinde bulunan kompresörün arızalanmasıdır. Bilindiği üzere klimalar gibi buzdolaplarında da gaz bulunmaktadır. Bu gaz sayesinde soğutma işlemi yapılmaktadır. Bu gazın bitmesi ya da eksilmesi durumunda ise soğutma işlemi gerçekleşmeyecektir. Ayrıca motorda yaşanılan problemler de yine soğutmayı önleyecektir.

-Dolabın içerisinde soğuk havayı döndüren eden fanlar bulunmaktadır. Fanlar da bir problem oluşması halinde soğuk hava dolabın içerisinde yeteri kadar dolaşmayacaktır. Bu da dolabınızın soğukluğunun düşmesi ve ısınması anlamına gelmektedir. Sorunun devam etmesi halinde yiyeceklerin de bozulma riski vardır.

Servis Çağır
Profilo-servis.com Altusservis.net Baymak Servisi Demirdöküm Servisi Kombicozum.com Arizacozum.com