Beko Çamaşır Makinesi Programı Başlatmama Sorunu

Çamaşır makineleri hiç şüphesiz çağımızın en iyi icatlarından birisidir. Onlarca kıyafeti yıkıyor, duruluyor ve sıkıyor. Size ise sadece kurulamak kalıyor. Tabi elektronik cihazların vazgeçilmez kaderi olan bozulmalar çamaşır makinesinde de sıkça yaşanıyor. Çamaşır makinesi programı başlatmama sorunu ise en çok karşılaştıklarımız arasında yer alıyor.

Program Başlatmama Neden Olur?
Bunun birden fazla sebebi bulunmaktadır. Herhangi bir parçada oluşan arıza bunu etkilemiş olabilir. Çamaşır makinesinde birden fazla parça bulunmaktadır. Ancak genellikle anakart sorunu, beyin sorunu, kazan sorunu ya da motordaki sorunlar ön plana çıkmaktadır.

1- Motor Kömürünün Bitmesi
Eğer uzun bir süredir makinenizi kullanıyorsanız, zamanla içerisindeki motor kömürü bitmektedir. Bu durumda ise kömürün değiştirilmesi gerekmektedir. Kömürün bitmesi sonrası verimli olarak çalışamaz ve programa da geçiş yapamaz.

2- Kazan Kayışındaki Sorunlar
Sürekli olarak sürtünde yapması dolayısıyla deforme olan ya da yerinden çıkan kazan kayışı, sorunları da beraberinde getirecektir. Bu durumda kazanın dönmesi mümkün olmayacaktır. Makine de otomatik olarak programa geçiş yapmayacaktır.

3- Su Giriş Ventillerinin Bozulması
Makinenizin programa geçmemesindeki bir diğer sorun da bu olabilir. Eğer makineniz sürekli su alıyor ancak bir türlü programa geçiş yapmıyorsa muhtemelen elektrikli su giriş ventilleri bozulmuş olabilir. Çağrılan teknik servis ilk olarak ventil bobinlerine göz atar. Eğer enerji olmamasına rağmen su alıyorsa ventillerin bozulduğu anlamına gelir. Mutlaka değiştirilmesi gerekir.

4- Su Seviye Anahtar Sorunu
Bu anahtara bağlı olan ince bir hortum yerinden çıkmış olabilir. Bu durum olunca ventiller de enerjiyi kesemez ve sürekli su alır. Ancak makine bir türlü programa geçiş yapamaz.

5- Anakart Sorunu
Her elektronik cihaz gibi çamaşır makinesinin de bir beyni yani anakartı bulunmaktadır. Anakartta sorun çıkması halinde programa geçiş işlevi yerine getirilemeyecektir. Servis çağrılması gerekiyor.

Servis Çağır
Profilo-servis.com Altusservis.net Baymak Servisi Demirdöküm Servisi Kombicozum.com Arizacozum.com